
Ovo Savjetovanje ostaje otvoreno do 24. svibnja 2025. godine. Tema kojom se bavi ovo Savjetovanje tiče se svih građana, a posebno predstavnika Ministarstva unutarnjih poslova – Područnog ureda civilne zaštite Rijeka. To su ujedno i zainteresirane javnosti koje se, uz sve ostale građane, pozivaju na uključivanje u ovo Savjetovanje.
Svoje prijedloge vezane uz Nacrt Smjernica za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite na području grada Rijeke za razdoblje 2025. – 2028. godine možete poslati ispunjavajući Obrazac za savjetovanje dostupan u online formi. Komentare možete upisivati i u polje za komentiranje u dnu stranice savjetovanja. Po završetku savjetovanja, na ovom mjestu će se objaviti Izvješće o provedenom savjetovanju.
Smjernice za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite razmatraju se i usvajaju svake četiri godine. Donose ih predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i to sukladno odredbi članka 17. stavka 1. Zakona o sustavu civilne zaštite (“Narodne novine” broj 82/15, 118/18, 31/20, 20/21 i 114/22).
Pravilnikom o nositeljima, sadržaju i postupcima izrade planskih dokumenata u civilnoj zaštiti te načinu informiranja javnosti u postupku njihovog donošenja („Narodne novine“ broj 66/21) smjernice za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite utvrđene su kao planski dokument u području civilne zaštite.
Temeljem Pravilnika, Smjernice se izrađuju na temelju godišnje analize stanja sustava civilne zaštite i njima se utvrđuju prioriteti lokalne vlasti na području civilne zaštite za rok od četiri godine. Smjernicama se ostvaruju sljedeći ciljevi:
- na temelju procjena rizika utvrđuju prioritetne preventivne mjere, dinamika i način njihova provođenja kao i javne politike upravljanja rizicima, odnosno smanjivanje ranjivosti kategorija društvenih vrijednosti koje su na području primjene izložene štetnim utjecajima prijetnji s nositeljima njihovog provođenja,
- na temelju utvrđenih slabosti postojećih kapaciteta sustava civilne zaštite utvrđuje se način uspostavljanja kapaciteta za primanje kao i za postupanje po informacijama ranog upozoravanja i razvijanju rješenja na jačanju svijesti za postupanje u velikim nesrećama,
- jačanje kompetencija operativnih snaga civilne zaštite u postupanju prema ranjivim skupinama u slučaju velike nesreće ili katastrofe (edukacije, vježbe, opremanje),
- usmjerava razvoj kapaciteta operativnih snaga sustava civilne zaštite odnosno operativnih kapaciteta od značaja za reagiranje u velikim nesrećama,
- poboljšavaju postupci planiranja i koordiniranja uporabe kapaciteta u velikoj nesreći,
- planira osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za ostvarivanje prioritetnih razvojnih sustava civilne zaštite u razdoblju od četiri godine.
Također, Smjernicama se definiraju pojedinačni ciljevi i sveukupni cilj, konkretni podaci, potrebne mjere radi kojih se ti koraci utvrđuju prioritetnim u sustavu civilne zaštite, pa tako obuhvaćaju vatrogastvo, civilnu zaštitu (postrojbe civilne zaštite i povjerenike civilne zaštite), skloništa, udruge građana od značaja za sustav civilne zaštite te službe i pravne osobe koje se zaštitom i spašavanjem bave u okviru redovne djelatnosti.
Civilna zaštita odnosi se na rad Stožera civilne zaštite, Postrojbi civilne zaštite te povjerenika civilne zaštite.
Stožer civilne zaštite
Stožer civilne zaštite je stručno, operativno i koordinativno tijelo za provođenje mjera i aktivnosti civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama, a imenuje ga gradonačelnik. Temeljem Zakona o sustavu civilne zaštite, nakon provedenih lokalnih izbora, u roku od godine dana od imenovanja Stožera, članovi Stožera moraju proći osposobljavanje koje provodi Ravnateljstvo civilne zaštite prema Programu osposobljavanja članova stožera civilne zaštite koji donosi ministar unutarnjih poslova. Tijekom mandatnog razdoblja potrebno je raditi na kontinuiranoj edukaciji i provođenju tematskih sjednica Stožera na kojima bi se uvježbavali scenariji prepoznati Procjenom rizika od velikih nesreća za područje grada Rijeke.
Postrojbe civilne zaštite
Na području grada Rijeke ustrojene su dvije postrojbe civilne zaštite – postrojba civilne zaštite opće namjene 2009. godine i postrojba civilne zaštite za spašavanje iz ruševina (ustrojena 2010. godine.
U narednom razdoblju potrebno je uskladiti postojeće odluke o ustrojavanju postrojbi civilne zaštite sa Zakonom o sustavu civilne zaštite i Uredbom o sastavu i strukturi postrojbi civilne zaštite („Narodne novine“ broj 27/17) i donijeti Odluku o ustrojavanju Postrojbe civilne zaštite opće namjene i Specijalističke postrojbe za traganje i spašavanje u ruševinama.
U narednom razdoblju potrebno je nastaviti s kontinuiranom edukacijom i osposobljavanjem pripadnika postrojbi civilne zaštite kroz vježbe i radionice, kao i provesti popunu postrojbi javnim pozivima građanima na uključivanje u postrojbe civilne zaštite.
S obzirom na najavljeno ponovno uvođenje obveznog služenja vojnog roka potrebno je definirati način postupanja i prikupljanja evidencija obveznika koji su izrazili priziv savjesti kako bi se i na taj način provela, makar i djelomična, popuna postrojbi civilne zaštite.
Nadalje, potrebno je nastaviti s kontinuiranom popunom postrojbi osobnom i skupnom opremom u skladu s iskazanim potrebama na osposobljavanjima i vježbama.
Kroz takve aktivnosti povećavat će se mogućnosti osiguravanja uvjeta za učinkovito provođenje mjera civilne zaštite te drugih aktivnosti iz područja civilne zaštite, sukladno Planu djelovanja civilne zaštite Grada Rijeke.
Povjerenici civilne zaštite
S obzirom da je brojčana i dobna struktura dosadašnjih povjerenika civilne zaštite postala nepovoljna, od vijeća mjesnih odbora potrebno je zatražiti prijedloge novih povjerenika civilne zaštite.
Zadaće povjerenika civilne zaštite su pripremanje građana za osobnu i uzajamnu zaštitu, davanje obavijesti građanima o pravodobnom poduzimanju mjera civilne zaštite, sudjelovanje u organiziranju i provođenju mjere sklanjanja, evakuacije i zbrinjavanja i drugih mjera civilne zaštite, organiziranje zaštite i spašavanja pripadnika ranjivih skupina te obavljanje ostalih poslova i zadaća prema nalozima Stožera.
Nakon imenovanja novih povjerenika, potrebno je provoditi njihovo kontinuirano osposobljavanje i edukaciju, ali i raditi na dodatnom stimuliranju za obavljanje dužnosti povjerenika civilne zaštite.
Kad govorimo o vatrogastvu, na području grada Rijeke djeluju Javna vatrogasna postrojba Grada Rijeke, Dobrovoljna vatrogasna društva Sušak-Rijeka i Drenova, kao i profesionalne vatrogasne postrojbe u gospodarstvu Luke Rijeka d.d. i 3. MAJ Brodogradilište d.d. Rijeka. Sve navedene postrojbe udružene su u Gradsku vatrogasnu zajednicu Rijeka. Operativne snage vatrogastva temeljna su operativna snaga sustava civilne zaštite.U narednom razdoblju od vatrogastva na području grada Rijeke očekuje se provedba svih vatrogasnih intervencija, provođenje preventivnih mjera zaštite od požara; aktivno djelovanje u sustavu civilne zaštite; nabava nedostajuće vatrogasne opreme, osposobljavanje vatrogasnih kadrova, sudjelovanje u izradi planskih dokumenata sustava civilne zaštite; organizacija vježbi, seminara i stručnih radionica za građanstvo.
Na području grada Rijeke postoje dvije vrste skloništa kojima upravlja Grad Rijeka – javna tunelska skloništa i skloništa osnovne zaštite. S obzirom na trenutno stanje sigurnosti u svijetu, u narednom mandatnom razdoblju očekuje se povećani opseg stupnja održavanja skloništa koje obuhvaća poslove tekućeg održavanja.
Među službe i postrojbe pravnih osoba koje se zaštitom i spašavanjem bave u svojoj redovnoj djelatnosti ubrajaju se Hrvatska gorska služba spašavanja – Stanica Rijeka, Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka, Radio mreža za opasnost, Dezinsekcija d.o.o. Rijeka, IND-EKO d.o.o. Rijeka, Rijekatank d.o.o. Rijeka, Jadranski pomorski servis d.o.o. Rijeka, Veterinarska stanica Rijeka d.o.o. i DLS d.o.o. Rijeka.
Za realizaciju programskih aktivnosti Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Rijeka (akcije spašavanja, održavanja znanja i sposobnosti te izobrazbe i uvježbavanja novih kadrova, troškova potražnih pasa, kao i tekućih troškova) Grad Rijeka je za potrebe Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanica Rijeka u narednom razdoblju utvrdio iznos od 34.000,00 eura koji će se realizirati kroz godišnji Program javnih potreba za obavljanje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanica Rijeka.
Sa Strukovnom udrugom građana Radio mreža za opasnost potpisan je Ugovor o suradnji u slučaju katastrofa i velikih nesreća u svrhu održavanja komunikacije radio vezom u slučaju pada ostalih načina komunikacije (fiksna i mobilna telefonija).
Za ostale pravne osobe navedene u ovoj točki, na temelju nove Odluke o određivanju pravnih osoba od interesa za sustav civilne zaštite na području grada Rijeke koju je potrebno donijeti, u sljedećem razdoblju dostavljat će se Izvodi iz Plana djelovanja civilne zaštite Grada Rijeke i Procjene rizika od velikih nesreća za područje grada Rijeke te će se potpisivati Ugovori o suradnji u slučaju katastrofa i velikih nesreća.
Ostale pravne osobe od interesa za sustav civilne zaštite su KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. Rijeka, KD Kozala d.o.o. Rijeka, KD Autotrolej d.o.o. Rijeka, RIJEKA plus d.o.o. Rijeka, Energo d.o.o. Rijeka, Novotehna d.d. Rijeka, GP KRK d.d. Krk, Luka Rijeka d.d. Rijeka, 3. MAJ Brodogradilište d.d. Rijeka, Ceste – Rijeka d.o.o. Kukuljanovo, Jami oprema d.o.o. Rijeka, Savez izviđača Rijeka, Jadran hoteli d.d. Rijeka, SECURITAS HRVATSKA d.o.o. Zagreb.
Pravne osobe navedene u ovoj točki određene su Odlukom o određivanju pravnih osoba od interesa za sustav civilne zaštite na području grada Rijeke te se očekuje kako će se donošenjem nove Odluke o određivanju pravnih osoba od interesa za sustav civilne zaštite na području grada Rijeke broj pravnih osoba od interesa za sustav civilne zaštite i povećati, naročito kao stručna potpora operativnim snagama sustava civilne zaštite.
Navedenim pravnim osobama zaštita i spašavanje nije redovna djelatnost, ali se po potrebi uključuju u sustav civilne zaštite ljudskim i materijalnim resursima.
Učestalost velikih nesreća i katastrofa te njihove posljedice uvelike se mogu smanjiti i ublažiti ako se posveti veća pozornost općoj pripravnosti za adekvatan odgovor na prijeteću ugrozu.
Edukaciju stanovništva potrebno je provoditi kroz sustavno informiranje građana i jačanje svijesti šire društvene zajednice o važnosti sprečavanja nastanka nesreća, kao i o posljedicama velikih nesreća.
Edukacija odraslih osoba provodit će se dijeljenjem edukativnog materijala o ponašanju tijekom katastrofa ili velikih nesreća, predavanjima u prostorijama mjesnih odbora, ali i objavljivanjem edukativnog materijala na mrežnim stranicama Grada Rijeke.
OPIS POZICIJE |
PLANIRANO | |||
2025. | 2026. | 2027. | 2028. | |
STOŽER CIVILNE ZAŠTITE, POSTROJBE CIVILNE ZAŠTITE | ||||
Stožer civilne zaštite | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Stručno usavršavanje i osposobljavanje članova Stožera | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Opremanje Stožera osobnom opremom | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Opremanje Stožera skupnom opremom | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Postrojbe civilne zaštite | 73.000,00 | 23.000,00 | 23.000,00 | 23.000,00 |
Osposobljavanje, vježbe civilne zaštite | 3.000,00 | 3.000,00 | 3.000,00 | 3.000,00 |
Naknade pripadnicima za sudjelovanje u aktivnostima civilne zaštite | 4.000,00 | 4.000,00 | 4.000,00 | 4.000,00 |
Opremanje postrojbi CZ osobnom opremom | 8.000,00 | 8.000,00 | 8.000,00 | 8.000,00 |
Opremanje postrojbi CZ skupnom opremom | 8.000,00 | 8.000,00 | 8.000,00 | 8.000,00 |
Povjerenici civilne zaštite | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Nabava vozila za prijevoz ljudstva i opreme CZ | 50.000,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
UKUPNO | 73.000,00 | 23.000,00 | 23.000,00 | 23.000,00 |
VATROGASTVO | ||||
Javna vatrogasna postrojba | 2.707.154,00 | 2.707.154,00 | 2.707.154,00 | 2.707.154,00 |
Financiranje Javne vatrogasne postrojbe iz Proračuna Grada Rijeke | 2.707.154,00 | 2.707.154,00 | 2.707.154,00 | 2.707.154,00 |
Gradska Vatrogasna zajednica | 788.400,00 | 788.400,00 | 788.400,00 | 788.400,00 |
UKUPNO | 3.495.554,00 | 3.495.554,00 | 3.495.554,00 | 3.495.554,00 |
SKLONIŠTA | ||||
Tekuće održavanje | 18.500,00 | 13.500,00 | 13.500,00 | 13.500,00 |
Troškovi električne energije | 3.500,00 | 3.500,00 | 3.500,00 | 3.500,00 |
Tekuće održavanje (popravci brava, nova vrata, servisiranje protuudarnih vrata) | 15.000,00 | 10.000,00 | 10.000,00 | 10.000,00 |
UKUPNO | 18.500,00 | 13.500,00 | 13.500,00 | 13.500,00 |
UDRUGE GRAĐANA KOJE SUDJELUJU U SUSTAVU CIVILNE ZAŠTITE | ||||
Udruge građana kojima je zaštita i spašavanje redovna djelatnost | 34.000,00 | 34.000,00 | 34.000,00 | 34.000,00 |
HGSS – Stanica Rijeka1 | 34.000,00 | 34.000,00 | 34.000,00 | 34.000,00 |
Ostale udruge građana koje sudjeluju u sustavu civilne zaštite | 3.000,00 | 3.000,00 | 3.000,00 | 3.000,00 |
Savez izviđača Rijeka2 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Radio mreža za opasnost3 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Klub belgijskih ovčara Istrian (potražni psi) | 3.000,00 | 3.000,00 | 3.000,00 | 3.000,00 |
UKUPNO | 37.000,00 | 37.000,00 | 37.000,00 | 37.000,00 |
SLUŽBE I PRAVNE OSOBE KOJE SE ZAŠTITOM I SPAŠAVANJEM BAVE U SVOJOJ REDOVNOJ DJELATNOSTI: | ||||
Hitna pomoć, javno zdravstvo, socijalna služba, Crveni križ, veterinarska služba, zaštita bilja, zaštita okoliša, komunalna i trgovačka društva za održavanje komunalne infrastrukture (vodovod, kanalizacija, čistoća, groblja i drugo) kao i pravne osobe koje se bave građevinskom, prijevozničkom, turističkom i drugim djelatnostima od interesa za civilnu zaštitu. | ||||
Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka4 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
UKUPNO | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
SVEUKUPNO ZA SUSTAV CIVILNE ZAŠTITE | 3.624.054,00 | 3.569.054,00 | 3.569.054,00 | 3.569.054,00 |
1) HGSS Stanica Rijeka – koristi bez naknade sklonište osnovne zaštite Grada Rijeke čija bi vrijednost zakupa iznosila 5.072,47 eura godišnje.
2) Savez izviđača Rijeka – koristi bez naknade sklonište osnovne zaštite Grada Rijeke čija bi vrijednost zakupa iznosila 2.616,32 eura godišnje.
3) Radio mreža za opasnost – za potrebe potpornog komunikacijskog centra omogućeno je korištenje prostora Grada Rijeke bez naknade te je nabavljena radio-oprema vrijednosti 4.358,26 eura koju koristi Radio mreža za opasnost.
4) Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka koristi bez naknade dva skloništa osnovne zaštite čija bi vrijednost zakupa iznosila 3.791,00 eura godišnje.
Na uključivanje u ovo Savjetovanje pozivaju se svi građani, a posebno predstavnici i Ministarstva unutarnjih poslova – Područnog ureda civilne zaštite Rijeka.
Proučite Nacrt za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite na području grada Rijeke za razdoblje 2025. – 2028. godine. Cjeloviti dokument dostupan je u prilogu ovog savjetovanja.
Komentirajte predloženo, sugerirajte poboljšanja.
Kakvo je Vaše razmišljanje o sustavu civilne zaštite u Rijeci?
Biste li u četverogodišnje Smjernice uvrstili još neke dodatke ili učinili neke izmjene?
Svi Vaši prijedlozi i komentari bit će uzeti u obzir i razmotreni te će se po završetku Savjetovanja objaviti Izvješće o prihvaćenim i neprihvaćenim prijedlozima, odnosno razlozima eventualnog neprihvaćanja.
Ovo Savjetovanje ostaje otvoreno do 24. travnja 2025. i nakon tog datuma neće više biti moguće slati primjedbe i prijedloge, a izvješće o Savjetovanju objavit će se na ovom mjestu.
Obrazac za sudjelovanje u savjetovanju s javnošću
Savjetovanje o: Nacrtu Smjernica za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite na području grada Rijeke za razdoblje 2025. – 2028. godine
Naziv akta/dokumenta: Smjernice za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite na području grada Rijeke za razdoblje 2025. – 2028. godine
Nositelj izrade akta/dokumenta: Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života
Početak savjetovanja: 24. travnja 2025.
Završetak savjetovanja: 24. svibnja 2025.